Proces pražení

16/02/2015 10:48:00
Proces pražení, kromě toho, že surovou kávu přeměnuje na poživatelnou, také generuje charakteristický aromatický a senzorický profil každé směsi kávy.

Míchání (různých druhů zelené kávy) a pražení jsou skutečné umění, které byly získány zkušeností v průběhu mnoha let, a tak není divu, že se jejich složení pražírny snaží udržet v přísném utjení a předávají si je z generace na generaci.

Také by se nemělo zapomínat, že káva je zemědělský produkt a její aromatické-smyslové vlastnosti se liší v závislosti na podmínkách životního prostředí.

Hlavním úkolem pražičů je udržení stálé chuti a aroma směsi i přes změny vyvolané sezónními výkyvy při produkci kávy.

Tento úkol je povinností interních nebo externích "specializovaných degustátorů" a nezávislých odborníků. Je na nich, aby rozhodli procentuální složení jednotlivých druhů kávových zrn, ze kterých se skládá vyráběná směs.

Světlé pražení
Světlé pražení probíhá při teplotách 170 - 190 °C a dává kávě sladší a kyselejší chuť ve srovnání s pražením př vyšších teplotách. Takzvané "blond" pražení je upřednostňováno v zemích severní Evropy a v Severní Americe. Světle pražená zrna jsou vhodná pro infuzi (filtrovanou kávu).

Střední pražení
Díky pražení v teplotním rozmezí od 200 do 220 °C se rovnováha mezi chutí a vůní typického italského espresso projevuje v celé své kráse. Káva s tzv. barvou "mnichovy kutny" zachovává širokou škálu aromatických pocitů nejlepších typů kávy. Střední pražení je většinou používáno v severní Itálii a ve Francii.

Tmavé pražení
Jedná se o extrémní metodu, při níž se teplota pohybuje  v rozmezí od 230 do 240 °C. Po překročení 230 °C musí být pražič schopen, aby zabránil karbonizaci (zuhelnatění) kávy zastavením procesu jen chviličku před spálením. Tento druh pražení je velmi typický pro jižní Itálii, Španělsko a Portugalsku, kde je preferována velmi silná a hořká chuť.

Espresso káva vyžaduje střední pražení, která zajišťuje rovnováhu v kyselosti a hořkosti chuti.

Informace a obrázky v tomto článku byly převzaty z knihy The espresso coffee production system - Systém přípravy espressa vydané firmou Bazzara.